Senior Leadership Team

Name Role Email
Katie GoodwinHeadteacher and Deputy Safeguarding Officerkgoodwin.306@lgflmail.org
Gaynor PilbeamAssistant Headteacher Specialist Provision, Designated Safeguarding Leadgpilbeam.306@lgflmail.org
Vanessa BryanAssistant Headteacher Teaching and Learningvbryan.306@lgflmail.org
Sue MellorSchool Business Managersuem@st-nicholas.croydon.sch.uk

Office Staff

Name Role Email
Faye SoggeeFinance Officer & GDPR Officerfsoggee.306@lgflmail.org
Natalie DohertyEHCP Co-ordinator / Admin Assistantndoherty5.306@lgflmail.org

Premises Staff

Name Role Email
Steve AdamsonSite Managersadamson.306@lgflmail.org

Key Stage 1

Phase Leaders: Gaynor Pilbeam/Michelle Samuels

Parents can contact their child's class teacher on WeDuc

Class Teacher Teaching Assistants
Year R/1 - Beetle ClassAbbie McQueeney & Michelle SamuelsLisa Foster, Amy Corps, Juliet Hamilton (HLTA) and Fatima
Year R/1 - Bumblebee ClassPaula GreenDiane Demadema & Joanna Sheridan
Year R/1 - Butterfly ClassJonathan BristowHelen Luckhurst & Tezzie Pekke
Year R/1 - Caterpillar ClassTameka Booth-CorbinLeanne Brooks & Trudy Harris
Year R/1 - Dragonfly ClassLauren BownCarly Dalton & Shermeen Ahmed
Year R/1 - GrasshopperBelinda GregoryGemma Webb & Ellah Langley
Year R/1 - Ladybird ClassLaura McNallyMarie Atkins & Tyanna Blair
Year R/1 - Spider ClassLisa TalbotAnne-Marie Herbert & Kimberly Salmon
Year 2 - Elephant ClassNatasha Moloney/Elfreda Ansong & Jack Tucknott (HLTA)Lauren Dobson & Izzy
Year 2 - Giraffe ClassKat LeithFiona Tasker & Olivia Murphy
Year 2 - Lion ClassLaura HornegoldDonna Dineen & Holly Clark
Year 2 - Zebra ClassGemma PriceNicola Shepherd & Hannah Chapman

Key Stage 2

Phase Leader: Vanessa Bryan

Parents can contact their child's class teacher on WeDuc

Class Teacher Teaching Assistants
Year 3 - Badger ClassKatarzyna TrzemeckaSimon Abberly & Penny March
Year 3 - Fox ClassNikki HolyoakeTracey Lavey & Morgan Burke
Year 3 - Hedgehog ClassJames DicksonNicola Haswell & Patricia Bennett
Year 3 - Squirrel ClassBecky OmarGurvinder Sehmbi & Stephen
Year 4 - Beech ClassLorraine Bryant & Rocio Cortes (HLTA)Nicola Howard & Vidhi Jain
Year 4 - Elm ClassRachel McEvoy & Louise Gillam (HLTA)Jack Tucknott (HLTA), Odile Ebanks, Mark & Pius
Year 4 - Oak ClassPeju ObahiagbonSue Jones, Adith Hanson (HLTA) & Yohini Thanushan
Year 4 - Willow ClassAlison Hodge & Gaynor PilbeamShani McGarry (HLTA), Yohini Thanushan, Cheryl Orsman & Joaquim Levandeira
Year 5 - Meadow ClassCatherine Holloway & Carolyne FroyJenny Clark, Mandy Penfold, Rianne & Kristina
Year 5 - Orchard ClassAmy Butler KempClaire Hooper & Kenneth Talbot
Year 5 - Valley ClassClaire Winters & Vanessa BryanSophie Nedjai(HLTA), Carly Bruford & Teresa Atkins
Year 6 - Lake ClassJulie KennyEster Casas Rus & Catherine Hobro-Sargeant
Year 6 - Ocean ClassMelodie Blake & Angela CrookAngela Crook (HLTA), Mandy Roberts & Curtis Osbourne
Year 6 - River ClassSeville Clarke-DavisJackie Benham & Sarah Malik

Other Staff

Name Role
Juliet BellagambiFamily Support
Beth Gentry-HobsonSpeech and Language Therapist
Zara RafiqueSpeech and Language Therapist
Trish BatesMusic Teacher
Donna CardewPE Teacher
Gillian ThatcherBehaviour Lead
Elizabeth GunnerBehaviour Lead & HLTA
Beverley MooreTeaching Assistant
Kerry HughesTeaching Assistant
Louise WadhamTeaching Assistant
Hayley CarrTeacher - Maternity Leave
Katie BayerTeacher - Maternity Leave
Amie WilliamsTeacher - Maternity Leave
Megan KingHLTA - Maternity Leave